29 września – dzień Świętego Archanioła Michała

Submitted by Olga on Sat, 09/29/2007 - 4:26am.

Nastrój dnia Michała Archanioła

 

Kalendarz duszy  25 tydzień (22 – 28 wrzesień)

 

Mogę teraz należeć do siebie

I świecąc rozprzestrzeniać światło wewnętrzne

We mroku czasu i przestrzeni.

Ku snu usilnie dąży

Istota przynależąca do przyrody,

Lecz Duszy głębie muszą czuwać,

I w tym czuwaniu

nieść słoneczny ogień

Do chłodnych nurtów zimy.

 

Kalendarz duszy  26 tydzień (29 wrzesień – 5 październik)

 

Naturo! Ja Twój byt matczynny

Niosę w istocie wolitywnej

I Woli mej ognista moc

Wyosrza impuls Ducha mego,

By wydać owoc

poczucia samego siebie,

że niosę siebie w sobie.

 

Bardzo dobre pytania

Witaj droga Antropofanko!

Mysle, ze Twoje pytania sa niezwykle wazne.

Czy atmosfera swieta Archaniola MIchala jest nam bliska? Kiedy  zastanawiam sie nad odpowiedzia, mysle o nas - czyli o wszystkich ludziach.

Co wiemy na temat Archaniola Michala? Kim jest Swiety Michal? W jezyku hebrajskim jego imie brzmi Mi ke'El  i znaczy "Ktoz jak Bog". Bylo to zawolanie towarzyszace zwyciestwu Michala nad Lucyferem i zbuntowanymi aniolami. Imie Archaniola Michala pojawia sie jak w Starym ( w ksiedze Daniela, Zachariasza, Jozuego, Swietego Judy) tak i w Nowym Testamencie ( przede wszystkim w Apokalipsie).

"I nastapila walka na niebie: Michal i Jego aniolowie mieli walczyc ze Smokiem. I wystapil do walki Smok i jego aniolowie, ale nie przemogl, i juz sie miejsce dla nich w niebie nie znalazlo.I zostal stracony wielki Smok, Waz starodawny, ktory zwie sie diabel i szatan, zwodzacy cala zamieszkala ziemie, zostal stracony na ziemie, a z nim straceni zostali jego aniolowie"( Ap.12,7-9).

Swieto Archaniola Michala jest znane od dawna zarowno na Wschodzie jak i na Zachodzie. Chrzescianie czcia swietego Michala nie tylko jak najpotezniejszego obronce przed szatanem, ale tez przypisuja Mu zadanie "wazenia dusz osob zmarlych" i role "w prowadzeniu dusz do nieba", co znajduje swoje odzwierciedlenie w ikonografii.

Natomiast, masz racje, "bliskosc" Swieta Archaniola Michala zostala utracona. I tutaj, w moim przekonaniu, bardzo wazna role powinna odegrac antropozofia, jako droga do zrozumienia, kim tak naprawde jest Archaniol Michal, kim tak naprawde jest szatan ( ktorego czesto wyszukuje sie gdzies na zewnatrz) i na czym polega ta walka i zwyciestwo. Mozebys zechciala, jako bardziej doswiadczony antropozof, powiedziec cos wiecej na ten temat?

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Olga

p.s.z powodu tymczasowego problemu z komputerem, niestety, nie moge na razie uzywac polskich znakow, za co bardzo przepraszam.